Deltager fra klubben. Preben Beck,Palle Madsen, Gerhard Steinboeck, Frank Lindeman, Michael Madsen, Tage Andersen og Ole Tanggaard.

Afgangs stedet var fra Boxit Hjørring den 10/8 kl. 0930, hvor Preben,Palle og Ole mødte op.
Udsigterne for turen var ikke gode, da årets sommer Storm "Johanne" havde beslutte sig for at ramme landet, så allerede fra Hjørring besluttede vi, at den på tænkte rute langs kysten, måtte vi opgive, og besluttede at tage den alternative.

Vi var ikke mere end lige kommet uden for Hjørring før vi fik "Johanne" at mærke, idet hun ruskede godt i os, og særlig mig som jo havde min trailer bag mig, da vi kørte igennem Harken lige syd for Hjørring fløj grankoglerne os omkring ørene, og Preben fik også en af dem at mærke, men vi stred os fremad i den kraftige vestenvind, mød Brønderslev,Aabybro for at tage hovedvej 11 resten af vejen.

Lige uden for Aabybro blev den første pit stop afholdt, inden turen forsatte, mod Øsløs hvor vi skulle mødes med Gerhard, vel ankommet til Øsløs fik vi ringet til Gerhard om at vi var der, han mente dog at han efter at have testet vejret i hans sviger- forældres fortelt, at han ville køre senere, hvorfor vi efter tankning og en smøg, forsatte mod Thisted hvor vi ville aflægge "Sven Burgerfri" et besøg for at få fyldt depoterne op.

Vel ankommet til den "BURGERFRI" i Thisted, hvor jeg indledt entreen med den sædvanlige bestillings ordre, jeg vil gerne have 2 chesburger og fik det sædvanlige svar at så skulle jeg bevæge mig 50 meter i anden retning hvor McDonald var for den "Bugerfri" har kun pølser på Menukortet (Men de er så til gengæld fantastiske og fra det lokale slagteri TICAN)

Efter at depoterne var blevet fyldt op, forsatte vores tur mod Struer og senere mod Holstebro for at ende ved Træfstedet Vind gamle skole, hvor vi var fremme kl. 1445. efter at have stridt os imod "Johanne" i 210 km.

Vi fik parkeret Vespaerne og fik hilst på værterne og Fyn klubben som var ankommet før os, efter hånden dryssede det ind med øvrige deltager, så der til sidst var 51 Vespaer at tælle i den gamle skolegård.

Efter at være blevet installeret i vores soverum med navnet "Giraffen" måtte vi jo ud og sparke dæk.

Havebænke sættene blev flytte sammen og afholdsforeningen gik igang med deres andagt,og der blev hældt godt med altervin inden for vesten, kl. 1830 blev der tændt op for grillene (Gas) p.g.a. afbrændings forbudene, der var tilsyneladende god afsætning af pølserne, festlighederne forsatte til ud på de små timer, og nogen var hårder ramt af altervinen end andre, undertegnede tørnede ind i køjen i "GIRAFFEN" kl. 0100 de 2 have-nisser Palle,Preben og Frank havde allerede indledt "torskefiskeriet" så jeg havde lidt svært ved at falde hen.

Allerede kl. 0630 var Preben færdig med at snorke, og dermed var freden jo forbi, så man kunne lige så godt stå op.

Kl.0800 Havde værterne dækket den helt store morgenbuffet og, så vi igen kunne får fyldt depoterne op til dagens strabadser.

Kl. 0900 Blev træffet erklæret for åbent af klubformand Elo, som fortalt om dagens program.

Kl. 0930 var der generalforsamling i Vespa Klub Danmark, vores klub havde ret til 2 delegerede så Preben og undertegnede deltog i mødet.

Kl. 1030 begyndt skolegården at dufte af afbrændt 2 takts olie, da Vespaerne blev startet op, inden turen ind til fremvisning på Torvet i Holstebro, det var et flot syn da de mange scootere på en lang række kørte mod Holstebro.

Vel ankommet til Torvet, var Holstebro handelstands forening vært med sandwich og en øl eller vand, et godt tilbud som vi siger tak for, vi var nogen stykker som nu begav os på gå ben mod Holstebro`kendt varetegn, "MAREN på æ vogn"( den er godt nok lille) men åbenbart mange penge værd (112 millioner, efterfølgende er jeg blevet oplyst om at den er vurderet til over en milliard kr. en god inverstering Holstebro har gjort de gav i sin tid 212.000 kr. for den.) det begyndte at regne så folk fandt tørvejr under de forskellig butikkers markiser.

Efter et par timer på Torvet var der afgang mod Ulfborg hvor vi besøgte et privat ejet retro/wv muserum en fantastisk flot samling, et besøg værd, derefter forsatte de andre mod Vedersø Klit hvor der blev serveret kaffe, derefter var der tur forbi Vedersø præstegård, Tvind Møllen, os fra Nordjylland frøs så vi valgte at køre fra Ulfborg tilbage til træfstedet.

Tilbage på Vind Skole gjorde vi os nu klar til Galla middagen som bestod af indbagt mørbrad med 2 slags salater, desserten var 2 slags Islagkage.

Værterne havde valgt af skifte det traditionsrige Amerikanske lotteri med et bankospil, med en meget hurtig opråber, og manglende brikker, forstillingen ente med at blive en MARATON forstilling ( som måske nok burde optages i Guines
rekordbog) kl. 0045 blev det sidste nummer råbt op og den sidste gevinst uddelt, og folk fandt hurtig tilbage til deres køjre.

Søndag morgen var der morgen buffet kl. 0800.

Efter morgenmaden begyndt folk efterhånden at sige farvel og lidt efter lidt blev der stille.
Vi kørte kl. 0930 nu en lidt større flok idet vi nu havde deltagelse af Frank,Gerhard,Tage,og Blomberg fra Sverige, vi kørte ind til Holstebro for tankning der fik vi sagt farvel til Tage ,som skulle til Lemvig vi forsatte mod Viborg hvor vi havde et kort Pitstop inden vi forsatte til Møldrup hvor, vi fik hilst af med Frank som skulle mod Hadsund, og vi andre forsatte nordpå.

Efter en kort tankpause i Svendstrup forsatte vi igennem Aalborg for at ende ude ved Uno-x i Bouet, hvor vi fik sagt farvel til Gerhard og Svenskeren som skulle mod Frederiks-
havn og med færgen til Gøteborg.

Vi Preben,Palle og undertegnede forsatte derefter mod Hjørring hvor vi ankom ved Boxit kl. 1330, fik sagt farvel til hinanden, og var enige om at det havde været en dejlig weekend hvor man kunne ønske sig at der var langt flere af klubbens medlemmer som havde deltaget i.

Til sidst skal der lyde en stor tak til "VESPA KLUB NORDVEST" for et godt træf.

Vi fik kørt ialt 495 km. på denne tur.

Ole Tanggaard.

Ps. Vil anbefale at man går ind på de andre klubbers profiler på facebook eller deres hjemmesider for at ser billeder samt videoer udover dem som vi har bragt.

ozio_gallery_nano