Klubben afholdte den 10 Marts et medlemsmøde i lokale som var venligt stillet til rådighed af Nordjysk Vintage motor klub i Aalborg (http://www.nvmk.dk).


Referat fra mødet:

Der var tilmeldt 16 til mødet.

Mødet blev indledt med at formanden for Nordjysk Vintage holdt en kort tale og fortalte om deres klub.

V.K.N. havde indkøbt et par stykker smørebrød til hver samt øl og vand, og mens dette blev indtaget gik snakken i mellem de fremmødte.

Hensigten med mødet var at få lagt en slagplan for evt. køreture i den kommende sæson, samt at få lidt mere gang i medlemmerne i Aalborg, vi i Hjørring området har jo et rimeligt fremmøde ved vores køreture, og vil ønske at medlemmerne i Aalborg også vil få held til at arranger ture.

Efter en del snak blev der enighed om at Ole skulle lægge en række forslag op til mulige fællesture, som kunne køres, samt at der på vores Facebook side vil blive lagt lokal ture op, både for Aalborg og Hjørring og så kan man vælge hvilke man vil deltage i.

Der var umiddelbart stor interesse i at vi skulle forsøge at arranger en madpakke tur til Læsø i stil med den vi kørte sidste år, Ole forslå at turen kommer til at finde sted i en weekend i mellem den 26 maj og den 16 Juni, med en sandsynlig dato den 26 Maj, der vil fremkomme mere konkret omkring turen senere.

Derudover vil klubben sammen med Vespa Klub Danmark, Vespa klub Fyn være til stede på Forårs messen i Fredericia fra den 24- 25 Marts, så aflæg os et besøg der.

Vi vil opfodrer medlemmerne til at komme med forslag til lokal ture som kan køres, giv Formand besked så vil det blive lagt ud på vores facebook profil.

Efter et par hyggelige timer i Aalborg blev mødet hævet.

Formand

Ole Tanggård

 

Gerhard's notater:

Klubben dækker en vist stort område med hensyn at har nogle fælles køretur. Derfor var der forslæg at Hjørring område og Aalborg område holder en gang om månaden en fælles tur og rasten prøver alle at være spontan til turer i vært område når det passer best og vejer er fint nok. Til kører flere spontan turer kom folk fra Aalborg område fram til at Tirsdag eller Torsdag aften, måske i sammenhæng med MC (https://www.facebook.com/groups/28026526645/about/) eller vintage bil træf (https://www.facebook.com/groups/LundbyKratKlassiskBiltraef/about/) i Lundby Krat kunne være passende. Klub Huset af Nordjyske Vintage Motor Klub kunne være en god start stede med måske afslutning af turene i Lundby Krat. Organization af turene forgår på Klubbens Facebook gruppe. En kombination af køreturer med NVMK medlemer (biller og scooter) blivende også navnet. 

Så er der lidt billeder fra vores medlemsmøde dags dato i Ålborg.